گفتگو با پایگاه خبری ـ تحلیلی نصر نیوز

بورس اوراق بهادار به دلیل جذابیت خاص خود و افت و خیزهایی که ناشی از ذات بازار سرمایه است مورد توجه علاقمندان حوزه اقتصاد و مالی قرار گرفته است. دیروز فرصت خوبی دست داد تا گفتگوی مفصلی با آقای عادل شمالی، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی نصر که مهمان تالار بورس منطقه ای آذربایجان شرقی بودند؛ داشته باشم.
در ادامه می توانید متن کامل گفتگوی درج شده در وب سایت نصر نیوز را مطالعه نمایید.


مدیر بورس منطقه ای آذربایجان شرقی در گفت و گو با نصر نیوز:
حضور ۱۷ شرکت آذربایجان شرقی در بازار سرمایه/جایگاه تالار بورس تبریز در کشور


NasrNews_1به گزارش نصر نیوز، محمد امین عابدینی مدیر بورس منطقه ای آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار نصر با اشاره به توان بازار سرمایه در راستای تأمین مالی شرکت ها اظهار داشت: صنعتگران استان علی رغم حضور در دوره های آشنایی با تأمین مالی در بازار سرمایه که توسط سازمان بورس منطقه ای استان برگزار شده، متأسفانه تمایلی برای عرضه سهام خود در بورس نشان نداده اند. این در حالی است که به اعتقاد وی بازار بورس ظرفیت پذیرش این شرکت ها را دارا بوده و در جهت تأمین مالی آنها میتواند کارساز باشد.

NasrNews_2
عابدینی افزود: از آنجایی که پذیرش در بازار بورس شرایط خاصی را میطلبد، شرکتهایی که سرمایه کمتری دارند و یا درحال حاضر امکان پذیرش در بورس را ندارند میتوانند با پذیرش در بازار فرابورس که شرایط درج در آن آسان تر از بورس است، از مزایای بازار سرمایه بهره مند شوند.
به گفته وی قوانین اجازه می دهد شرکت های فرابورسی بعد از شش ماه وارد بورس شوند.
مدیر بورس منطقه ای آذربایجان شرقی در ادامه گفت: هم اکنون ۱۷ شرکت از استان آذربایجان شرقی در بازار سرمایه حضور دارند که از بین آنها ۱۳ شرکت در بورس و ۴ شرکت در فرابورس فعال هستند.
وی در ادامه از تلاش های سازمان بورس استان در راستای بازاریابی و ورود شرکت های جدید خبر داده و افزود: سازمان بورس استان آماده راهنمایی و هماهنگی با شرکت هایی است که خواهان تأمین مالی از طریق بازار سرمایه هستند.

NasrNews_3
وی همچنین با اشاره به اینکه بازار سرمایه ظرفیت تأمین پروژه های سازمان ها و شرکت ها را دارد بیان داشت: سازمان بورس استان آماده حمایت از سازمان هایی است که در جهت تأمین مالی پروژههای خود اوراق بهادار، ابزارهای مالی اسلامی، اوراق مشارکت و… منتشر میکند.
عابدینی در ارتباط با افزایش شاخص کل بورس در سال گذشته نیز گفت: مدیران بورس اعتقادی به حبابی بودن بازار بورس در سال گذشته ندارند. وی این افزایش در شاخص را به دلایل عمده ای از جمله افزایش نرخ ارز،انتظارات مثبت از بازار و همچنین انتقال منابع مالی از سایر بازارها به بازار سهام دانست.
مدیر بورس منطقه ای استان همچنین رشد نرخ خوراک پتروشیمی ها و اتفاقات حوزه سنگ آهن را از دلایل اصلی نزولی شدن شاخص بورس در چند ماه گذشته برشمرده و کمبود نقدینگی در بازار را از عوامل موثر بر عدم افزایش شاخص قیمت سهام بیان کرد.
به اعتقاد عابدینی حمایت مقطعی از بازار بورس با استفاده از تزریق نقدینگی نمی­تواند تأثیر عمیقی بر بازار بورس داشته باشد.
به استدلال وی افزایش عمق بازار و تعداد سهام داران نیازمند این است که منافع بازار سرمایه در تصمیم گیری های کلان کشور لحاظ گردد.
وی در ادامه شفافیت را به عنوان عامل تقویت بازار دانسته و اظهار داشت: با شفاف سازی در بازارسرمایه گذاران می توانند با اطلاعات کافی معامله کنند.
عابدینی همچنین با بیان اینکه آذربایجان شرقی در سال ۹۲ با سهم یک درصدی، رتبه پنجم را در بین استان ها از لحاظ خرید و فروش اوراق بهادار داشته است گفت: استان های تهران، اصفهان، مشهد و کرج به ترتیب رتبه های برتر قبل از استان ما هستند.

NasrNews_4
وی در پایان افزایش عمق بازار سرمایه در استان، فعالیت در راستای بازاریابی و ورود شرکت های جدید و افزایش تعداد کارگزاری ها را از مهم ترین استراتژی های تالار استان بیان داشته و افزود: بحث آموزش در سازمان بورس استان آذربایجان شرقی نسبت به سایر استان ها بسیار جدی گرفته می شود تا سرمایه گذاران با دانش و توانایی وارد بازار سرمایه شوند.

لینک خبر:

حضور ۱۷شرکت آذربایجان شرقی در بازار سرمایه/جایگاه تالار بورس تبریز در کشور

One comment on “گفتگو با پایگاه خبری ـ تحلیلی نصر نیوز

  1. علی گفت:

    برای جنابعالی و بورس تبریز آرزوی پیشرفت موفقیت را دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *