مصاحبه با هفته نامه مهدآزادی اقتصادی

نوسان جزء ذات بازار سرمایه است و پویایی بازار سرمایه به نوسانات آن است. انتظار اینکه بازار سهام همواره در مدار صعود قیمت ها حرکت کند چندان واقع بینانه نیست. مهم این است که سرمایه گذاران و سهامداران باید با تحلیل سهام وارد بازار سرمایه شوند و همواره مسائل بنیادی شرکت ها را مد نظر قراردهند.

تبریز- خبرنگار مهدآزادی اقتصادی: مدیر بورس منطقه ای آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه نوسان جزء ذات بازار سرمایه است و پویایی بازار سرمایه به نوسانات آن است و انتظار اینکه بازار سهام همواره در مدار صعود قیمت ها حرکت کند چندان واقع بینانه نخواهد بود، گفت: مهم این است که سرمایه گذاران و سهامداران باید با تحلیل سهام وارد بازار سرمایه شوند و همواره مسایل بنیادی شرکت ها را مد نظر داشته باشند.

محمدامین عابدینی در مصاحبه اختصاصی با مهدآزادی اختصاصی هم‎چنین افزود: هرچند برخی از فعالان بازار سرمایه احتمال می دهند تصمیمات سال گذشته در خصوص بودجه کشور تا حدی بر سودآوری شرکت ها تاثیر گذارد اما لازم به تاکید است که برای محاسبه تاثیر تصمیمات کلان اقتصادی بر سودآوری شرکت ها باید به بررسی بودجه شرکت ها و گزارش های عملیاتی آنان وارد شد. نباید فراموش شود که در سال گذشته مقداری نقدینگی وارد بازار سهام شد که این نقدینگی مقداری کاهش یافته است، این امر سبب می شود عده ای سهام خود را حتی بدون پشتوانه تحلیلی به فروش برسانند.

Mahd_e_azadi_egtesadi_930319

وی در پاسخ به این سوال که حضور سفته بازان در بازار بورس را به نفع سرمایه گذاران در بورس می دانید یا برعکس‏ به ضرر آنان و برای ساماندهی و جلوگیری از ایجاد حباب و شکستن حباب توسط عده ای کارگزار چه تدبیری اندیشیده شده است، گفت: بورس مجموعه ای از سرمایه گذاران کوتاه مدت و بلندمدت است. خرید و فروش سرمایه گذاران کوتاه مدت که اصطلاحاً سفته باز نیز نامیده می شوند به نقدشوندگی سهام کمک می کند؛ البته بورس اوراق بهادار با نظارت هایی که صورت می دهد در تلاش است حضور این گروه از سرمایه گذاران سبب اختلال در روند قیمت اوراق بهادار نشود اما دقت در تعداد سهامداران موجود در کشور (کدهای سهامداری) و حجم و ارزش معاملات نشان می دهد فعالان حاضر در بازار کشور رشد کمّی زیادی کرده اند.

مدیر بورس منطقه ای آذربایجان شرقی ادامه داد: این رشد کمّی به همراه بلوغ کیفی سهامداری که در چند سال اخیر به نحو مشهودی رشد داشته است خود در شفافیت هرچه بیشتر قیمت های سهام تاثیر گذاشت. اکنون تعداد سهامداران حرفه ای که به تحلیل های بنیادین و تکنیکال آشنایی دارند و تجربه سرمایه گذاری در بورس را نیز دارند بسیار بیشتر از سال های قبل است. مدیران بورس اوراق بهادار اعتقاد دارند در حال حاضر در بورس حباب قیمتی وجود ندارد. به نظر می رسد تجربیات حاصل در سال های گذشته بورس را در جلوگیری از بروز حباب های قیمتی یاری خواهد کرد.

Mahd_e_azadi_egtesadi_930319_2

عابدینی در مقام پاسخگویی به اینکه روند فعالیت بورس را طی سالهای اخیر چگونه ارزیابی کرده و چه چشم اندازی برای آن ترسیم شده است، گفت: روند فعالیت بورس اوراق بهادار را در چند زمینه مهم می توان بررسی کرد. ارزش معاملات بورس اوراق بهادار در سال ۱۳۸۸ اندکی بیش از ۱۸۴،۱۶۶‏ میلیارد ریال بود در حالیکه این رقم در پایان سال ۱۳۹۲ به ۹۶۴،۱۹۸ میلیارد ریال رسید است که رشد ۴۲۴ درصدی را نشان می دهد. حجم معاملات نیز با رشد ۱۲۲ درصدی از رقم ۸۵،۶۲۵ میلیون سهم در سال ۱۳۸۸ به ۱۸۹،۶۸۹ میلیون سهم افزایش یافته است. سایر آمار واطلاعات بورس نیز مشابه آنچه عرض شد حاکی از رشد است.

وی ادامه داد: بورس اوراق بهادار همزمان با افزایش حجم و ارزش معاملات و سایر شاخص های مربوطه اقدامات نسبتاً مناسب در راستای افزایش شفافیت بازار سرمایه انجام داده است. به عنوان مثال نمره شرکت ها از نظر کیفیت افشاء و اطلاع رسانی از عدد ۶۰ در سال ۱۳۸۸ به عدد ۶۷ تا نیمه سال گذشته افزایش یافته که به استانداردهای جهانی نزدیک تر است. همچنین اقدامات مهمی در خصوص راهبری شرکتی(Corporate Governance)صورت پذیرفته، چنانچه اخیراً رتبه بندی شرکت ها بر اساس معیارهای راهبری شرکتی نیز به بازار سرمایه معرفی شده است. عابدینی خاطر نشان ساخت: مطمئناً با توسعه سایر سازوکارهای مرتبط، این روند به نحو مطلوب تری ترفیع می یابد. به هرحال جای نهادهایی مانند شرکت های رتبه بندی برای افزایش شفافیت شرکت ها خالی است. بورس در تلاش است با معرفی و توسعه ابزارهای مالی جدید در تامین مالی شرکت ها نقش پررنگی داشته باشد. در همین راستا صندوق های پروژه ای، ابزارهای مالی اسلامی(صکوک) در کنار ابزارهای پیشین تامین مالی مانند افزایش سرمایه و انتشار اوراق مشارکت را توسعه داده است. همچنین ابزارهایی برای کنترل ریسک سهامداران مانند ابزارهای مشتقه، اختیار فروش تبعی، به مرحله اجرا رسیده است و اکنون توسط سرمایه گذاران استفاده می شوند.

مدیر بورس منطقه ای آذربایجان شرقی در پاسخ به این سوال که موقعیت فعلی بورس تبریز در سازمان بورس کشور چگونه است، گفت: بورس منطقه ای آذربایجان شرقی به عنوان دومین تالار منطقه ای کشور در سال ۱۳۸۲ افتتاح گردید. اکنون که بیش از ۱۰ سال از افتتاح این تالار می گذرد جایگاه مناسبی در بازار سرمایه و در بین سایر تالارهای منطقه ای دارد.

وی هدف از ایجاد تالارهای منطقه ای را، رشد و گسترش فرهنگ سهامداری و آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه ذکر کرد و گفت: شاخص ها و آمارهای مربوطه نشان می دهد این تالار با برگزاری دوره های آموزشی متعدد، ارتباط موثر با مطبوعات و رسانه ها، همکاری ها و مناسبات خوب با دانشگاه ها و مدارس روند مطلوبی را طی می کند. در حال حاضر تعداد ۴۰ ایستگاه کارگزاری تحت نظارت این تالار فعالیت می کنند. در سال گذشته تالارهای اختصاصی شرکت های کارگزاری در شهر مراغه و مرند نیز راه اندازی شده که به مردم این دو شهر استان و شهرهای اطراف آن خدمات ارائه می دهد. در زمینه نظارت بر کارگزاران، بازرسی های این تالار از شرکت های کارگزاری نیز بصورت مرتب در حال انجام است.

عابدینی با اشاره به اینکه در هر حال رضایت از فعالیت ها می تواند سبب ساکن ماندن و عدم رشد باشد ادامه داد: هر ساله این تالار طبق برنامه های سالانه و فصلی خود در پی اهداف مدنظر است. در حال حاضر تامین محل مناسبی برای تالار بورس به نحوی که شایسته مردم و سرمایه گذاران استان باشد دغدغه اصلی تالار بورس اوراق بهادار است. و امید می رود با همکاری مدیران ارشد استان بتوانیم تالار بورس را در محل مناسب و قابل دسترس برای عموم متمرکز شود.

وی تاکید کرد: بورس اوراق بهادار محل ارتباط صاحبان سرمایه و سرمایه پذیران است. ابزارهای گوناگون معرفی شده توسط بازار سرمایه از یک سو نقش تامین مالی را بر عهده دارند و از سوی دیگر ابزار سودآوری سرمایه گذاران هستند. آنچه تالار بورس منطقه ای آذربایجان شرقی انتظار دارد این است که شرکت های استانی بورس و سایر نهادها و شرکت هایی که طبق مقررات می توانند از امکانات بازار سرمایه استفاده کنند با برنامه های کسب وکار قوی وارد این بازار شوند.

عابدینی سهولت تامین مالی، معافیت های مالیاتی، افزایش نقد شوندگی دارایی ها، سهولت تغییر در ترکیب سهامداران و انتقال پذیری مالکیت، بهبود ساختارهای مالی و اقتصادی شرکت را از مزایای تامین مالی از طریق بورس و بازار سرمایه دانست و افزود سرمایه گذاران نیز با دید باز و با در نظر گرفتن افق میان مدت و بلندمدت می توانند از بازدهی مطلوب بورس اوراق بهادار بهره مند شوند.

مدیر بورس منطقه ای آذربایجان شرقی با اظهار اینکه سرمایه گذاری در بورس در سالهای اخیر همواره در قیاس با سایر فرصت های سرمایه گذاری بازدهی مناسب و بالاتری داشته است، افزود: پیشنهاد ما به سرمایه گذاران و علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس این است که حتماً با مطالعه وارد بازار شوند و یا اینکه از طریق صندوق های مشترک سرمایه گذاری بصورت غیرمستقیم در بورس فعالیت کنند. این صندوق ها به دلیل مدیریت حرفه ای، تنوع دادن به دارایی های مالی و نظارت بر عملکرد آنان برای سرمایه گذاران مبتدی مناسب است. همچنین این تالار در طول سال بصورت مداوم اقدام به برگزاری دوره های آموزشی می کند که علاقمندان می توانند بطور رایگان در دوره های این تالار ثبت نام کرده و با حضور در جلسات آموزشی با مبانی سرمایه گذاری در بورس آشنا شوند.

One comment on “مصاحبه با هفته نامه مهدآزادی اقتصادی

  1. فاطمه جباری گفت:

    استاد محترم جناب آقای عابدینی

    با سپاس فراوان از زحمات شما عید سعید قربان را بر شما و خانواده ی محترمتان تبریک عرض می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *