معامله را به عنوان بخشی از زندگی متعادلتان دنبال نمایید

‏استرس جزئی از معامله است. وقتی کسی با به دست آوردن و از دست دادن پول آن هم فقط بر اساس فرضیات خود سروکار داشته باشد، استرس بالایی را تجربه خواهد کرد. باید هرچه در توان دارید انجام دهید تا استرس را از خود دور کنید.
‏هیچ وقت ندیده و نشنیده ام که یک معامله گر موفق بسیار مضطرب باشد. در واقع کاملا برعکس است. بیشتر معامله گران موفقی که با آنها حرف زده ام، بسیار خونسرد بوده و اعتماد به نفس داشتند. به نظرم در درجه اول همین مساله باعث موفقیت آنها ‏بوده است.

‏وقتی کتاب «اسطوره های بازار» اثر «جک سوآجر» را می خوانید، متوجه می شوید نقطه اشتراک همه معامله گران برتر، توانایی آنها در جدا کردن خود از بازی های بازار بود. گویا نسبت به جایگاه ‏خود بی تفاوت هستند. این مساله از آنجا موفقیتی بزرگ محسوب می شود که بعضی از این افراد در آن واحد صدها میلیون دلار در بازارمعامله می کردند. بیشتر معامله گرها وقتی ۲۰۰ ‏دلار شان به خطر می افتد دگرگون می شوند!!
‏از روزی که زمان کمتری را به کنترل بازار اختصاص دادم ، نتایج درخشانی را دریافت کردم. منظورم از کنترل بازار خواندن مداوم شایعات و گفته های دیگران است. من در یک کلاس تنیس ثبت نام کردم، به پیاده روی می رفتم و کتاب می خواندم و می نوشتم و به این شکل تو انستم توجه ام را از بازار دور کنم. نه تنها نتایج فوق العاده بهتری گرفتم بلکه کیفیت زندگیم نیز بهبود یافت.
‏چگونه است که حتی وقتی ریسک زیادی وجود دارد، معامله گران برجسته با خونسردی عمل می کنند. یک بار دیگر به عقب بازگشته و مطالبی را که از ابتدا گفتیم را بخوانید:

۱ ‏) آنها قبل از این مسوولیت کامل معاملاتشان را پذیرفتند و دریافتند که چه چیزی درست عمل می کند؛
۲ ‏) آنها روش معامله مناسب حال خود را دارند؛
۳ ‏) آنها کوچکترین جزئیات هر معامله را برنامه ریزی می کنند( اگر قرار باشد شما هم روی ۵۰ ‏میلیون دلار ریسک کنید همین کار را می کنید.) از همه مهم تر اینکه اجازه نمی دهند که هیچ چیز آنها را وسوسه کند که از روش خود تخطی نمایند.
۴) آنها روش معامله شان را پرورش و بسط داده و هم چنان آن را ادامه ‏می دهند.
۵‏) آنها هم به روش و هم به توانای های خود در اجرای بی نقص آن اعتماد کامل دارند.
۶) بی شک آنها معامله را همانند یک بازی می دانند که در آن امتیاز مطرح است و دیدشان را از خیلی وقت پیش نسبت به پول تغییر داده اند. بیشتر این افراد بسیار ثروتمند هستند بنابراین اگر معامله لذتی برایشان نداشته باشد و حس بردن در یک بازی را به آنها ندهد، مطمئناً دست از این کار می کشند.
۷ ‏) در آخر اینکه آنها از خیلی وقت پیش آموخته اند که به تنهایی قادر به کنترل بازار نیستند. روشی که در آن به نقل قول ها، شایعات بازار و نظرات سایرین توجه شود، روشی بازنده است. بیشتر معامله گران برجسته به زندگی خارج از بازار خود نیز اهمیت می دهند و سعی بر آن دارند که بین این دو تعادل برقرار کنند.
‏معامله با دیگر جنبه های زندگی تفاوتی ندارد. اگر تمامی توجه شما بر یک مساله معطوف باشد کوچکترین تغییر مثبت و منفی در آن مساله برایتان بزرگ جلوه می نماید. این روش احساسی نه تنها نتایج مطلوبی در معامله به همراه نخواهد داشت، بلکه خودتان را هم به عنوان یک انسان از پای در خواهد آورد.
‏به منظور دستیابی به معاملات موفق، می بایست کمی به خود مرخصی دهید و تجدید قوا کنید! به یاد دارم که در سال های اولیه حضورم در بازار، تمام شب و روز را صرف مطالعه گزارش های مالی و نمودارها، امتحان کردن روش های مختلف و … می کردم. اما چنین کاری را به هیچ کس پیشنهاد نمی کنم. درست است که مطالب فراوانی آموختم و بدون این مطالعات ظرف ۵ ‏سال تا این اندازه موفق نمی شدم، اما اگر مجدداً در نقطه شروع قرار بگیرم، زندگی را به طور متعادل دنبال خواهم کرد؛ به سختی کار می کنم و به همان شدت تفریح. ‏حتی اگر استرس های وارده را در کانون توجه خود قرار ندهید به اندازه کافی بزرگ و تاثیر گذار هستند و شما را نیازمند استراحت خواهند کرد. ده سال کار در بازار را در ذهن خود مجسم کنید. چنان چه در هر سال بتو انید ۳۰ ‏درصد بازده کسب کنید بسیار بهتر از بیشتر افراد عمل می کنید.
‏با معامله به مانند هر تجارت دیگری برخورد کنید. از ۹ ‏صبح تا ۵ ‏بعدازظهر به سختی کار کنید ولی بعد از آن وارد جنبه های دیگر زندگی شوید و کلید معامله را خاموش کنید.
‏معاملاتی که در آنها دستور خرید و سفارش توقف زیان(نقطه فروش با حداقل زیان) را به کارگزار می دادم و سپس ماه ها به مسافرت رفته و حتی نگاهی هم به قیمت سهمم نمی انداختم، جزء بهترین معاملات من بودند. هنگام بازگشت از سفر، متوجه می شدم که قیمت سهم تا ۴۰ درصد رشد داشته است! سادگی معاملات موفق همیشه مرا شگفت زده کرده است.
‏اگر احساس کنید که توانایی کنترل بازار را دارید، معامله برایتان خسته کنند. خواهد شد. این دیدگاه ‏وجود دارد که با بررسی مداوم قیمت ها، می توان عملکرد بهتری داشت. در صورتی که چنین کاری تلف کردن وقت شماست و در نهایت منجر به انجام کارهای اشتباه ‏می شود.
‏تا زمانیکه روش معامله تان را برنامه ریزی کرده ‏و از آن پیروی کنید، دیگر چه نیازی به مرور قیمت ها در طول روز دارید؟ در صورتی که از زمان در اختیار هوشمندانه بهره ببرید، وقت اضافه بیشتری خواهید داشت.
‏ما با این باور پرورش یافته ایم که برای کسب پول می بایست به همان اندازه هم کار انجام دهیم. اما اگر سهمی به ارزش ۵۰ ‏هزار دلار را در قیمت ۵۰ ‏دلار بخرید و یک سال بعد به قیمت ۲۰۰ ‏دلار بفروشید، ۱۵۰ ‏هزار دلار سود به دست آورده ‏اید. به طور حتم زمانی که قیمت سهم به ۷۰ ‏دلار برسد، بیشتر معامله گران به امید دریافت سود قطعی در همین نقطه سهم را فروخته و سودهای بعدی را از دست می دهند. یک معامله گر متعادل، خردمندانه زمانی را صرف پیروی از روش خود کرده و در نهایت پول هنگفتی به دست می آورد. بسیاری از مردم با این نحوه پول درآوردن که کار زیادی نمی برد مشکل دارند.
‏این را بدانید که هیچ راهی برای کنترل قیمت ها ندارید. اگر وسوسه می شوید که به طور مداوم قیمت ها را چک کرده ‏و نقل قول ها و شایعه ‏ها را بشنوید، سریعاً راهی پیدا کنید که شما را سرگرم کرده و از این حالت خارج شوید.
‏اگر بیش از ۱۵ ‏دقیقه در روز به مدیریت معاملات خود اختصاص دهید، زمان زیادی است.
‏پس از دستیابی به ۷ ‏عادت مذکور، معاملات را با انرژی کمتر، آسان و بدون استرس انجام خواهید داد.
‏آیا حاضرید که زمان لازم را صرف کرده و این اصول را در خود تبدیل به عادت بکنید؟ عادت چیزیست که بدون فکر کردن انجام دهید. برای رسیدن به این مرحله زمان و انرژی زیادی لازم است، اما دست یابی به نتایج مطلوب حاصل از آن با ارزش تر از هزینه های آن است.

نوشته های مرتبط:
عادت اول) مسئولیت تمام معاملات خود را بر عهده بگیرید
عادت دوم) مکانیزمی را انتخاب کنید که مناسب شماست
عادت سوم) یک معامله را برنامه ریزی کرده و با آن برنامه معامله نمایید
عادت چهارم) تلاش کنید که نحوه معامله صحیح را بیاموزید و آن را بکار ببندید ـ بخش اول
عادت چهارم) تلاش کنید که نحوه معامله صحیح را بیاموزید و آن را بکار ببندید ـ ادامه
عادت پنجم) نگرشی مثبت نسبت به خود و سبک معاملات خود داشته باشید
عادت ششم) در معامله، به امتیازاتی که کسب می کنید اهمیت بدهید نه پولی که به دست می آورید

منبع: این نوشته ترجمه مقاله Habits Highly Successful Trader به قلم مارک کریسپ (Mark Crisp) است که با عنوان «هفت عادت معامله گران بی نظیر» در قالب جزوه آموزشی توسط شرکت کارگزاری حافظ توزیع شده است

 

4 comments on “معامله را به عنوان بخشی از زندگی متعادلتان دنبال نمایید

  1. نادر اکبری گفت:

    این هفت عادت چکیده آنچه که یک معامله گر باید و کافیست بداند.

  2. Pooya گفت:

    !Awesome! Thank you very much Mr. Abedini

  3. مریم سودمند گفت:

    با عرض سلام و تشکر این مطالب بسیار مفید بودن ممنون از شما استاد محترم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *