The Wolf of Wall Street

گرگ وال استریت
The Wolf of Wall Street
محصول: ایالات متحده، ۲۰۱۳
امتیاز: ۸٫۲ از ۱۰
نویسنده: Terence Winter  Jordan Belfort
کارگردان: Martin Scorsese
بازیگران: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie

گرگ وال استریت، داستان یک دلال سهام نیویورکی با بازی دی کاپریو است که از همکاری در رسیدگی به پرونده کلان عدم شفاف سازی مالی اجتناب می‌کرد که فساد در وال استریت، سیستم بانکداری یکپارچه و نفوذ جنایتکاران هم جزء آن بود.

داستان و نقد فیلم :
وال استریت ، نامی است که در تاریخ ایالات متحده یادآور دو نکته است : ۱-کسب ثروت ۲- کلاهبرداری! در واقع می توان اینطور بیان کرد که کارگزاران بورس در وال استریت چنانچه بخواهند به ثروت هنگفتی دست پیدا کنند ، حتما باید از راه های فرعی که معمولاً با قانون مغایرت دارد استفاده کنند و در این آشفته بازار مالی که همه در حال نابودی یکدیگر هستند، تنها چندین نفر قدرت باقی ماندن در بازی و ادامه مسیرشان را دارند و جردن بلفورت یکی از قدرتمندترین این افراد بود. بلفورت یک دلال سهام آمریکایی در دهه ۸۰ بوده که از مشارکت در ماجرای فساد و تقلب در وال‌استریت خودداری کرده و به همین دلیل هم برایش پرونده‌سازی کردند و ۲۰ ماه به زندان افتاد. فیلم اسکورسیزی روایتگر خاطرات بلفورت است. اسکورسیزی زمانی که هنوز بلفورت در زندان به سر می‌برد، حق اقتباس کتاب خاطرات وی را خریداری کرد.
این فیلم داستان از صفر به قله رسیدن دلال سخت کوشی است که اواخر دههٔ ۸۰ وارد این بازار می‌شود و با این بدشانسی مواجه می‌شود که جواز خود را در روز دوشنبهٔ سیاه، روز بزرگترین سقوط اقتصادی بعد از دههٔ ۲۰، به دست می‌آورد. او شغل خود را از دست می‌دهد اما مجدداً به عنوان تأمین کننده‌ای وارد بازار سهام کم ارزش می‌شود. در این گوشهٔ تاریک بازار اقتصادی کلاهبرداری به وفور دیده می‌شود و بلفورت با موج همراه می‌شود تا به ثروت برسد.
افتخارات:
این فیلم برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد موزیکال یا کمدی برای لئوناردو دی کاپریو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *