مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران

“کارنامه موفق تالار آذربایجان شرقی دربرگزاری دوره های آموزشی” عنوان انتخابی مصاحبه ای است که خبرنگار سایت سنا با اینجانب انجام داده و با اندکی تلخیص، غلط املایی و تغییر در این سایت منتشر شده است در ذیل مشروح این مصاحبه می آید:

“کارنامه موفق تالار آذربایجان شرقی دربرگزاری دوره های آموزشی”

بورس به منزله قلپ تپنده اقتصاد هرکشوری است. بنابراین تلاش برای شکوفایی بازار سرمایه تضمین کننده تپش بی خدشه اقتصاد خواهد بود.
در کنار تلاش مداوم مسئولان و متولیان بازار سرمایه برای آشنا کردن مردم با این بازار بخشی از فعالیت ها نیز به تالارهای منطقه ای مربوط می شود. تلاشی که سرپرست تالار منطقه ای آذربایجان شرقی  آن را موفقیت آمیز خوانده است.
در راستای اقدامات و فعالیت های صورت گرفته در تالار منطقه ای آذربایجان شرقی خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت و گویی را با محمدامین عابدینی سرپرست این تالار انجام داد که مشروح آن در ذیل می آید: 

روند کنونی بازار سرمایه را چگونه ارزیابی می کنید؟
–         بازار سرمایه در چند سال اخیر با افزایش چشمگیر تعداد سهامداران، حجم مبادلات، ارزش بازار و… رو به رو بوده است که بخشی از آن مربوط به نگاه دولتمردان به این بازار است به نحویکه آنها بارها در خلال سخنرانی ها و صحبت های خود به اهمیت جایگاه بازار سرمایه در تامین مالی و محوریت این بازار در اقتصاد کشور تاکید کرده اند. بورس تهران سال ۹۰ را با رکورد شکنی چندباره آغاز و در ادامه با نوسان روبرو شد اما برای بررسی اوضاع بورس بهتر است که تنها به فاکتور صعود و سقوط شاخص بسنده نکنیم، چرا که تمام سهامدارن حرفه ای می دانند که فراز و فرود شاخص شمایی کلی از بازار سرمایه است. به عبارتی صعود و سقوط شاخص جزیی از ساختار بازار سهام است چه بسا که وضعیت منفی بازار بهترین زمان برای خرید یک سهام و موقعیت مثبت بازار ،مناسب ترین زمان برای فروش سهامی دیگر باشد. اما بسیاری از تصمیم گیری سهامداران بر مبنای همین شاخص است. البته سهامداران باید توجه داشته باشند برای تصمیم گیری در مورد خرید و فروش سهام باید تحلیل بنیادین را در نظر بگیرند و با توجه به ارزش ذاتی سهام، سرمایه گذاری خود را در بازار انجام دهند.
مسئولان بازار سرمایه نیز برای آشنایی بیشتر سهامداران با روند کار و بالابردن دانش مالی آنها، برنامه های مختلفی در نظر گرفته اند که گفت برگزاری دوره های آموزشی یکی از همان برنامه هاست. 

آیا این دوره ها در تالار آذربایجان شرقی برگزار می شود؟
–         بله دوره های آموزشی تالار منطقه ای آذربایجان شرقی با هدف ارائه اطلاعات و افزایش تخصص سهامدارن در دو سطح یک و دو برگزار می شود. در پایان این دوره ها که ۲۰ ساعت است گواهینامه ای به شرکت کنندگان اعطا می شود. 

چه  مباحثی که در این دوره ها عنوان می شود ؟
–         آشنایی با اصول و ارکان بازار سرمایه، مباحث ابتدایی سرمایه گذاری در بورس، مباحث دوره مقدماتی و تجزیه و تحلیل صورت های مالی، آشنایی با ابزارهای مشتقه، روش های متفاوت گوناگون تحلیل و… بخشی از برنامه های سطح دو یا بخش پیشرفته این کلاس هاست. 

این برنامه ها برای عموم مردم برگزار می شود؟
–         بله تمامی افراد می توانند در این کلاس ها شرکت کنند البته ما برنامه های خاصی هم داریم مثل بازدید مدارس، ادارات و حتی برنامه هایی هم برای دانشگاه ها. ما در تعامل با اساتید دانشگاه جلساتی را برای برگزاری در تالار برنامه ریزی کرده ایم به طوریکه بازخورد آن را در تعداد پایان نامه های گروه کارشناسی ارشد در رشته های مالی به خصوص حسابداری شاهد بوده ایم .

میزان استقبال از این برنامه ها در این استان چقدر بوده است؟
–         در این زمینه آمار بسیار خوبی در دست داریم. آمار تعداد نفراتی که در این برنامه ها و کلاس های آموزشی شرکت کرده اند در سال ۸۸ حدود ۲ هزار و ۷۹۲ نفر بود که این رقم در سال ۸۹ به ۴ هزار و۶۳ نفر افزایش داشته است. به عبارتی ۴۵ درصد افزایش را از لحاظ تعداد نفرات شرکت کنندگان در کلاس ها شاهد بودیم که این خود موفقیتی بزرگ برای ما در منطقه و در ابعادی بزرگ تر برای بورس است چرا که نشان دهنده نگاه مردم به سمت این بازار است. 

معطوف شدن نگاه ها به بازار سرمایه در نوع خود اتفاق خوبی است اما تنها در زمانی می تواند موثر واقع شود که سهامداران خبره وارد بازار شوند، دیدگاه شما دراین زمینه چگونه است؟
–         دقیقا همین طور است. برای همین است که متولیان بازار سرمایه زمینه ورود تمامی افراد را با هر میزان سرمایه ای آن هم با راه اندازی صندوق های مشترک سرمایه گذاری فراهم کرده اند، ما خود نیز درتالار به سهامداران پیشنهاد می کنیم از طریق این صندوق ها وارد بازار شوند. صندوق های سرمایه گذاری با برخورداری از مدیریت حرفه ای، ریسک موجود در بازار سهام را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند ضمن آنکه تضمین نقدشوندگی آنها می تواند موجب آرامش خاطر سهامداران شود.

و حرف آخر؟
–         شاید بهتر است، حرف آخر این باشد که از مسئولان و متولیان امر درخواست می کنم برای شهرستان ها هم در خصوص راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری تسهیلاتی در نظر بگیرند تا تالارها با کمک شرکت های تامین سرمایه بتوانند این صندوق ها را در شهرستان خود تاسیس کنند.

لینک خبر


پی نوشت: همانگونه که در ابتدای مطب نوشته ام این مصاحبه علاوه بر غلط های املایی با تغییراتی منتشر شده به عنوان مثال پاسخی که در جواب سوال “و حرف آخر؟” آورده شده به هیچ عنوان سخن یا خواسته من نیست و بنده به صندوقهای شهرستانی و  امثالهم اعتقادی ندارم.

3 comments on “مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران

 1. مهران گفت:

  مرسی ممنونم از مطلب پر بارتون

 2. سانی گفت:

  با سلام .من میخواستم در مورد دوره جدید آموزش کلاسهای بورس اطلاعات کسب کنم.

  • عابدینی گفت:

   با سلام
   برای دوره های آموزشی تالارتبریز لطفا به تالار مراجعه فرموده و در دوره های مربوط ثبت نام فرمایید. این دوره ها به شکل منظم در تالار برگزار می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *