بازار دارایی های فکری

توجه به اهمیت و نقشی که تبادل اختراعات، نوآوری‌ها و فناوری‌ها به عنوان یکی از راهکارهای رفع نیازهای بنگاه‌ها در توسعه و رشد رقابت‌پذیری ایفا می‌نماید، ایجاد نهادها، ساختارسازی و مهیاسازی ابزارهای لازم برای رشد این تبادلات ضروری می‌باشد.
فرابورس ایران در یازدهم خرداد سال ۱۳۹۳ با راه‌اندازی بازار دارایی فکری، اختراعات و طرح‌های صنعتی را به یک کانال مشخص هدایت کرد تا ضمن ایجاد ارتباط مستقیم بین تولید علم و صنعت، مبتکران بتوانند در فضایی شفاف و رقابتی، دارایی فکری خود را که نشات گرفته از دانش و تفکر آنهاست با قیمت مناسب در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند. بازار دارایی فکری ساختاری جدید در شبکه تبادل فناوری کشور می‌باشد که با هدف عرضه و مبادله مصادیق مالکیت فکری در فضایی شفاف، تخصصی و کارآمد طرح‌ریزی گردیده است. در این بازار گواهینامه‌های ثبت‌اختراع، علائم تجاری، طرح‌های صنعتی و غیره بعد از طی فرآیندی مشتمل بر فعالیت‌هایی همچون ارزیابی فنی، تهیه طرح تجاری، ارزشگذاری/ قیمت‌گذاری، بازاریابی و غیره و نهایتاً با تأیید کمیته عرضه، آگهی گردیده و مورد معامله قرار می‌گیرد.

اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری را می‌توان به‌صورت زیر طبقه‌بندی کرد:
حق ثبت اختراع: حقی انحصاری است که در قبال اختراع ثبت شده به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می‌شود.
علائم تجاری: نشانه شاخصی است که معرف کالاها یا خدمات معین ایجاد شده توسط شخص یا شرکت خاصی است.
طرح‌های صنعتی: طرح صنعتی جنبه تزئینی یا زیبایی‌شناسی کالا را نشان می‌دهد.
حق انحصاری اثر: عبارت از حقوق اعطا شده به پدیدآورندگان آثار و کارهای ادبی و هنری است.

جهت اطلاع بیشتر در خصوص این بازار می‌توانید به لینک های راهنمای زیر مراجعه نمایید همچنین سایر اطلاعات و فرم های مدنظر را می توانید در لینک مربوطه مشاهده نمایید.

راهنما

از مهمترین بخش‌های بازار دارایی فکری، فهرست عرضه دارایی فکری و فهرست اوراق معامله شده است که علاقمندان می‌توانند با مراجعه به این صفحات اختراعات ثبت شده در این بازار را به همراه اطلاعات کاملی از دارایی فکری نظیر عنوان دارایی فکری، مرجع ثبت، تاریخ اظهارنامه، نام مشاور عرضه، نوع عرضه، ارزش معامله، تاریخ انجام معامله، کارگزار فروشنده، کارگزار خریدار و مدارک و مستندات هر دارایی فکری ثبت شده را مشاهده نمایند.

چگونه ایده خود را فرابورسی کنیم؟

«راهنمای بازار دارایی فکری» در تارنمای بازار دارایی فکری شامل سرفصل‌های زیر است:

  • ضرورتی به نام حفاظت از مالکیت فکری
  • اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری چیست؟
  • اهداف راه‌اندازی بازار دارایی فکری
  • چگونه ایده خود را فرابورسی کنیم؟
  • انواع نقل و انتقال اوراق گواهی ثبت اختراع طرح صنعتی و علایم تجاری
  • و…

دریافت فایل «راهنمای بازار دارایی فکری»

فهرست عرضه دارایی فکری و فهرست اوراق معامله شده، اساسنامه نمونه، رویه اجرایی به همراه طرح کسب و کار نمونه، فهرست شرکت‌های تامین سرمایه، فهرست شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری، فهرست کارگزاران دارای مجوز مشاور عرضه و… از مهترین پیوندها و بخش‌های تارنمای بازار دارایی فکری است که علاقمندان ورود به بازار دارایی فکری لازم است پیش از هر اقدامی ابتدا «راهنمای بازار دارایی فکری» در این تارنما را به دقت مطالعه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *